Czakry

Czakry i ich wpływ na nasze życie

Zacznijmy od tego, że nasza energia życiowa płynie przez nasze ciało specjalnymi torami, zwanymi meridianami i koncentruje się w czakrach, czyli w tzw. punktach energetycznych. Słowo czakra pochodzi z języka sanskryckiego i oznacza krąg, koło, wir. W naszej europejskiej kulturze termin ten nie jest zbyt popularny, gdyż większość nas postrzega swoje ciało jako jedną rzeczywistość i polega wyłącznie na akademickiej wiedzy medycznej, która na ten temat nic nie wspomina. A szkoda, ponieważ zarówno temat czakr, jak i systemu energetycznego człowieka towarzyszy nam praktycznie od początku ludzkości.

Czakry, czyli owe punkty energetyczne usytuowane są tuż nad powierzchnią naszego ciała fizycznego, w tzw. ciele eterycznym. Przeciętny człowiek nie jest w stanie ich dostrzec ani wyczuć. Służą one jako odbiorniki i jednocześnie przekaźniki energii, jako miejsca przyjęcia i zmagazynowania zawartej w atmosferze Energii Życia. Są tym samym bramami dla napływającego strumienia Energii Życia do naszego ciała fizycznego.

Czakr w naszym ciele jest bardzo dużo, natomiast tutaj skupimy się na siedmiu czakrach głównych. To co nas najbardziej interesuje, to fakt, że każda czakra związana jest z określonymi organami, narządami i obszarami naszego ciała i dostarcza energii do ich funkcjonowania, a ponadto odnosi się do konkretnego aspektu ludzkiego zachowania i rozwoju, aczkolwiek wszystkie czakry są ze sobą powiązane i są równie ważne. Oto skrócony ich opis z umiejscowieniem i odpowiadającym im funkcjom:

1.Czakra podstawy

Znajduje się z tyłu naszego ciała na wysokości kości guzicznej, a z przodu pośrodku kości łonowej. Jest to siedziba fizycznej siły życiowej i podstawowych potrzeb umożliwiających przeżycie. Odpowiada za następujące narządy: kręgosłup, nerki, pęcherz moczowy, jelito grube. Czakra ta ma kolor czerwony.

2. Czakra sakralna

Znajduje się w odległości szerokości dłoni poniżej pępka. Jest to centrum energii seksualnej, a także poczucia własnej wartości oraz naszych sił twórczych. Odpowiada za narządy: płciowe, rozrodcze. Czakra ta ma kolor pomarańczowy.

3. Czakra splotu słonecznego

Znajduje się nieco ponad pępkiem. Jest to punkt środka ciała i miejsce, z którego rozprowadzane są energie fizyczne i nieprzerobione emocje. Czakra ta odpowiada za władzę, dominację, siłę przebicia, mądrość, strach. Odpowiada za następujące narządy: trzustka, żołądek, wątroba, pęcherzyk żółciowy. Czakra ta ma kolor żółty.

4. Czakra serca

Znajduje się na wysokości serca. Jest to centrum prawdziwej, bezwarunkowej miłości, poświęcenia, oddania, wzrostu duchowego i współodczuwania. Odpowiada za narządy: serce, grasica, dolna część płuc. Czakra ta ma kolor zielony.

5. Czakra gardła

Znajduje się na wysokości gardła. Jest czakrą komunikowania się, wyrażania samego siebie i kreatywności. Odpowiada za narządy takie jak: tarczyca, krtań, górna część płuc, ramiona, szyja, kark. Czakra ta ma kolor niebieski.

6. Czakra trzeciego oka

Znajduje się pośrodku czoła, nieco poniżej brwi. Jest to centrum pozazmysłowego postrzegania, jak jasnowidzenie, jasnosłyszenie i telepatia, a także siedziba naszej woli, umysłu, rozumu, intuicji. Odpowiada za narządy: przysadka mózgowa, dolna część mózgu, oczy, nos, uszy. Czakra ta ma kolor indygo.

7. Czakra korony

Znajduje się na szczycie głowy. Odpowiada za najwyższą, osiągalną dla człowieka świadomość, którą określamy jako świadomość jedności lub oświecenia. Odpowiada za narządy: szyszynka, górna część mózgu. Czakra ta ma kolor fioletowy.

Generalnie dolne czakry odnoszą się do naszego bytu na ziemi, naszej woli przeżycia i siły. Można by je powiązać z naszym ja, czyli ego. Z kolei czakry górne odpowiadają wyższym, duchowym i umysłowym dążeniom i zdolnościom.

Czakry kręcą się w lewo lub w prawo. Istnieje odwrotność ich ruchów u mężczyzn i kobiet – te same czakry, które u mężczyzn kręcą się w prawo u kobiet wirują w lewo. Kierunek obrotu zmienia się z czakry na czakrę. I tak: czakra podstawy obraca się u mężczyzn w prawo, a u kobiet w lewo i tak na zmianę aż do czakry korony.

To tyle, jeśli chodzi o teorię. Teraz czas na to, jak się to wszystko przekłada na nasze zdrowie i życie. Osobiście kieruję się holistycznym podejściem do człowieka. Uważam, że należy patrzeć na siebie i innych całościowo, pod kątem fizycznym, emocjonalnym, umysłowym i duchowym. Tak więc dolegliwość czy choroba, która nas dopada, to nic innego jak rezultat niezrównoważenia powodowanego decyzją umysłu, opartą na emocjonalnej reakcji na konkretne zdarzenie z naszego życia. Mówiąc prościej – każda choroba ma swoje podłoże psychiczne. Tak więc w wyniku naszych doświadczeń, czasami bolesnych, urazów, przeżyć, a także w wyniku niewłaściwych postaw życiowych jakie przyjmujemy, nasze czakry mogą zostać bardziej lub mniej przyblokowane na przepływ energii, co może skutkować nierównowagą i dysharmonią w cielesnym lub umysłowo-duchowym obszarze, a w dalszej konsekwencji dolegliwościami i chorobami naszego ciała i umysłu.

Poniżej przykłady skutków zablokowania dwóch przykładowych czakr:

Czakra gardła

Skutki psychiczne: problem z wyrażaniem samego siebie, utrudnienia w porozumiewaniu się;

Skutki fizyczne: choroby tarczycy i gardła, sztywność i bóle karku i szyi.

Czakra sakralna

Skutki psychiczne: nieakceptacja samego siebie, niskie poczucie własnej wartości, brak pewności siebie;

Skutki fizyczne: u kobiet: dolegliwości i choroby kobiece, nieregularne i/lub bolesne miesiączki, oziębłość seksualna; u mężczyzn: impotencja.

Oczywiście jesteśmy tylko niedoskonałymi ludźmi, popełniającymi błędy i zbierającymi doświadczenia życiowe, które nas kształtują i które w większym lub mniejszym stopniu wpływają na to, kim się stajemy. Są jednak takie elementy, na które mamy wpływ lub których możemy się nauczyć.

Pierwszy z nich to umiejętność wybaczania innym. Drugi, to akceptacja zdarzeń, doświadczeń jakie nas spotykają takimi, jakie są. Nie są to rzeczy łatwe, ale warto nad nimi pracować, gdyż mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i życie.

Piotr Mucha