Dlaczego Zen?

Dlaczego Zen?

Medytacja zen polega na praktyce nieruchomego siedzenia w ciszy oraz skupieniu na oddechu. To forma oczyszczenia umysłu, która uwalnia od wewnętrznych napięć, pozwala na wejście w kontakt ze sobą i poznanie siebie na głębszym poziomie świadomości. Pozwala na akceptację siebie takimi, jakimi jesteśmy w swej prawdziwej naturze, bez odnoszenia się do wydarzeń z życia.

W trakcie medytacji nie oceniamy pojawiających się myśli – o sobie, świecie, naszym życiu – nie koncentrujemy się na nich. Pozwalamy po prostu myślom przepływać i znikać jak chmurom na niebie.

Dzięki temu medytacja uwalnia od stresu, daje ulgę w dyskomforcie psychicznym, jest formą samouzdrawiania, dającą poprzez konsekwentną praktykę realne, obiektywne rezultaty. To swoisty trening wytrwałości, hartu ducha i ciała, przekuwanie słabości w siłę, poprzez własne doświadczenie.

Medytacja Zen jest więc praktyką bycia uważnym. Bez dramatycznych zmian zaczynamy być coraz bardziej świadomi swoich emocji, myśli i działań.

Filtrujemy je przez zasady moralne w aspektach: poglądu, intencji, mowy, działania, sposobu życia, wysiłku, uważności, koncentracji.

Nie patrzymy linearnie, stąd też buddyjskim symbolem jest koło z ośmioma ramionami trzymającymi obręcz. Zaczynasz w centrum i powoli, z czasem, medytacją i moralnością, każdy z aspektów zatacza coraz dalsze kręgi. Droga Zen to droga ośmiorakiej ścieżki. Zapytaj nas jeśli, chcesz wiedzieć więcej.

medytacja zen