Format książki: A4
Ilość stron: 242
Jak można otrzymać książkę?
Książkę można otrzymać za dowolną darowiznę. Prosimy o przesłanie drogą mailową na adres: [email protected] albo [email protected] swojego adresu do wysyłki.
Istnieje również możliwość odbioru osobiście.
OKŁADKA
OPIS
Książka „Słowa ciszy – Zen w więzieniu” to książka niecodzienna. Z jednej strony jest to książka, którą bez wątpienia możemy zaliczyć do tzw. literatury o tematyce duchowej; z drugiej zaś strony, głos zabierają w niej przede wszystkim nie wielcy mistrzowie, guru czy mistycy, ale więźniowie – ludzie, którzy spędzili czy wciąż spędzają czasem ogromną część swego życia za kratami. Jakże często jest to wynikiem strasznych rzeczy, które popełnili w przeszłości. Dzięki Stowarzyszeniu „Przebudzeni” dostali szansę zetknięcia się z czymś wciąż rzadkim w dzisiejszym świecie – głęboką praktyką duchową.
Zmiany w ich życiu, refleksje, przewartościowania, jakie to zetknięcie i wejście w tę praktykę u nich wywołały i zostały przez nich opisane, skomentowane w wydrukowanych tu listach, są tematem tej książki. Muszę przyznać, że są to rzeczy poruszające i obalające powszechne schematy myślowe.
Piszący więźniowie niejednokrotnie prezentują się tu jako ludzie obdarzeni niezwykle głęboką wrażliwością, zwykle obdartą z taniego sentymentalizmu, często ubraną w zbroję buntu i sprzeciwu wobec świata, swego losu, wobec samych siebie. Ich przemyślenia, doświadczenia bywają bardzo dojrzałe i głębokie, a chęć zmiany swojego życia w wyniku tych refleksji zdaje się często bardzo szczera i „przetrawiona”. Można zadać pytanie, na ile medytacje, których dzięki Stowarzyszeniu „Przebudzeni” popróbowali, a w które niejednokrotnie zaangażowali się całą swą istotą, pomogły im odkryć w sobie i wydobyć na powierzchnię tę wspomnianą wrażliwość, empatię i determinację w kierunku przemiany?
Dla osób, które same praktykują, odpowiedź jest oczywista, a książka ta może to przekonanie podbudować, umieszczając je jednak w nowym, dotąd nieznanym życiowym kontekście . Dla pozostałych „Słowa ciszy…” mogą być przyczynkiem, inspiracją do refleksji nad rolą i znaczeniem duchowości w naszym życiu w ogóle.
Gorąco zachęcam do lektury.
Piotr Ornoch
Ludzie dzielą się na tych, co siedzieli, siedzą lub będą siedzieć – głosi więzienne porzekadło, a dziś listonosz przywiózł nam książkę – perełkę, którą każdy może zamówić i wpłacić na rzecz Stowarzyszenia Przebudzeni dowolną kwotę. Fragmencik listu jednego z więźniów: „Może każdy ma w swoim życiu coś, za co można by go było zepchnąć na margines, dlatego z łatwością usprawiedliwia siebie i innych, ale bywa też tak, że innych osądza, swojego nie widząc.”
Czcig. Wojciech Bankyo Jankowski