Jak zrobić przelew pieniędzy dla skazanego?

Jak zrobić przelew pieniędzy dla skazanego? Czy więźniowie mają konta bankowe? Czy otrzymają całą kwotę, którą wyślę? W tym artykule postaramy odpowiedzieć się na naczęściej zadawane pytania związane z finansami osadzonych. Jak zrobić przelew, aby cała kwota trafiła do konkretnego skazanego.

Jak zrobić przelew pieniędzy dla skazanego

Numer konta do wykonania przelewu

Osoby skazane na wyrok w więzieniu lub będące w areszcie śledczym nie mają dostępu do bankowości. W związku z tym nie mają możliwości wypłacać pieniędzy z kont bankowych. Z tego powodu jedynym sposobem, aby wykonać przelew pieniędzy dla skazanego jest wysłanie określonej kwoty na numer konta danego więzienia lub aresztu śledczego.

Dane numerów rachunków powinny być udostępnione przez służby więzienne. Przeważnie będzie można znaleźć odpowiedni numer rachunku na stronie internetowej lub w biurze informacji publicznych.

Wykonując przelew pieniędzy dla skazanego na numer rachunku konkretnej placówki koniecznie trzeba pamiętać, aby umieścić w tytule takie informacje jak:

  • pełne imię i nazwisko skazanego,
  • imię ojca skazanego,
  • nazwa aresztu lub zakładu karnego, w którym osadzony odbywa karę.

Te dane są absolutnie niezbędne, aby przelew mógł zostać prawidłowo zaksięgowany oraz rozliczony.

Jak zrobić przelew pieniędzy dla skazanego

Dlaczego skazany nie otrzyma pełnej kwoty?

W większości praktycznie zakładów penitencjarnych pewien procent z przelewów przychodzących do konkretnego więźnia zostaje odłożona na książeczkę oszczędnościową. Ma to na celu zapewnienie środków dla skazanego po zakończeniu odbywania kary. Cała zatrzymana suma zostaje zwrócona osadzonemu w dniu wyjścia na wolność i ma te środki do pełnej dyspozycji. Często można spotkać się z takim pojęciem jak „żelazna kasa”.

Jest to bardzo ciekawa zasada, która zapewnia osadzonym możliwość otrzymania pieniędzy po zakończeniu kary. Zapewnia to łatwiejszy start po wyjściu z zakładu karnego lub aresztu.

Co to jest żelazna kasa?

„Żelazna kasa” w skrócie polega właśnie na tym, że areszt śledczy lub zakład karny zatrzymuje pewien procent kwoty z przelewu pieniędzy dla skazanego. Środki, które zostaną zatrzymane zostają zwrócone w momencie zakończenia kary przez osadzonego. Ma to na celu zapewnienie pieniędzy na start po wyjściu z zakładu penitencjarnego.

Zasada jest taka, że około 50% wpłaty zostaje przekazana na indywidualną książeczkę oszczędnościową osadzonego. Jednak nie bierze się więcej niż około 200 zł.

Mając to na uwadze warto wysłać trochę więcej więźniowi, tak, aby miał na bieżące wydatki, ale także w przyszłości mógł skorzystać ze środków odłożonych w ten sposób.

Pieniądze odkłada się do momentu zgromadzenia określonych kwot:

  • 2945,90 zł – w przypadku aresztów śledczych,
  • 5734,84 zł – w zakładach karnych.

Po osiągnięciu powyższych kwot każdy kolejny przelew w całości trafia do skazanego.

przelew pieniędzy dla skazanego

Pieniądze skazanego, a komornik

Jeśli wobec osadzonego prowadzone są postępowania egzekucyjne to wówczas pewna kwota będzie podlegać zajęciom komorniczym.

W przypadku zajęć komorniczych, kwota wolna od zajęcia to ok. 598,16 zł (dobrze sprawdzać kwotę w każdym roku, ponieważ ulega waloryzacji).

Niestety dla osadzonych nie ma żadnych rozwiązań, aby założyć konto bez komornika. Skazani nie posiadają osobistych kont, w dodatku nie mają możliwości wybierania ofert bankowych. Każdy osadzony posiada indywidualną książeczkę, zatem służby więzienne będą przestrzegać obowiązku spłaty zobowiązań wobec komornika. Takie rozwiązania są jak najbardziej możliwe po wyjściu z zakładu penitencjarnego i zakończeniu kary.

Co po zakończeniu kary?

Po odbyciu kary lub w przypadku warunkowego zwolnienia osadzony ma prawo skorzystać z tradycyjnej bankowości, wybrać bank według własnego uznania i otworzyć w nim rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy.

Jeśli ktoś z rodziny lub przyjaciół odbywa aktualnie karę, ale wkrótce ma wyjść na wolność to warto pomóc takiej osobie przy wyborze odpowiedniej oferty. Tym bardziej, że niektóre banki wprowadzają bardzo wysokie opłaty. Mając na uwadze fakt, że osoba, która odbyła karę nie posiada pracy, a wypisek nie jest zbyt wysoką kwotą – liczy się każdy grosz. Wszelkie opisy kont, można znaleźć na blogu NajlepszeBankowe.pl – Ranking Kont Osobistych.

W wielu przypadkach opłaty i prowizje w kwocie kilkudziesięciu złotych mogą być poważnym obciążeniem. Dlatego warto zadbać o finanse we właściwy sposób.

Powrót na stronę główną >>